Zapewne wielokrotnie każdej osobie obiło się o uszy określenie ,,zasada niedostępności”. Mimo, iż słyszane wiele razy, wciąż wprowadza wiele osób w błąd oraz złą interpretację zjawiska, które nie należy do takich oczywistych. Jak zatem naprawdę działa ta zasada i czym jest? – warto się przekonać, nawet na własnej skórze.
Czym ogólnie jest ta zasada
Jako że zasada niedostępności przewija się na licznych kanałach na YouTube czy na Instagramie, co prowadzi do nadinterpretacji, trzeba jeszcze raz dobrze ją pojąć. Otóż ta zasada to nic innego jak dawanie sobie przestrzeni. Jeszcze inaczej można powiedzieć, iż takie coś jest odpoczynkiem od innej osoby – pokazanie, że posiadamy swoje prywatne życie oraz nie należymy do tych osób, jakie łatwo ,,zdobyć”. Nie sprowadza się to jednak do nieodczytywanie wiadomości na komunikatorach.
Prawdziwa zasada niedostępności opiera się przede wszystkim na tym, że istniejemy dla innych ludzi, ale szanujemy przy tym siebie. Ponadto ukazujemy, że nie odkryjemy wszystkich kart z naszego życia na pierwszej randce. Do wszystkiego trzeba będzie dotrzeć stopniowo.
Jak działa niedostępność?
Po pierwsze należy wykluczyć takie zachowania jak: nieodpisywanie na widomości, celowe unikanie jakiejś osoby, uważanie się za kogoś, o kogo należy walczyć – o człowieka nie powinno się walczyć…
Prawdziwa zasada niedostępności odnosi się tylko i wyłącznie do tego, że nie można od razu odkrywać wszystkich kart swojego życia; pewne rzeczy winno się zachowywać tylko dla siebie. Ponadto chodzi o to, aby pokazać drugiej osobie, że posiadamy prywatne życie, do jakiego jest bardzo trudno się dostać.
Najważniejsze oraz najbardziej pozytywne rzeczy, na których opiera się zasada niedostępności to przede wszystkim:
– szacunek do swojej prywatności;
– ukazanie się jako osoby, która nie łapie się przypadkowych ludzi;
– ukazanie się jako osoby, która nie skacze za każdym;
– szacunek do samego bądź samej siebie;
– pokazanie innym, że nasz świat nie jest dla każdego;
– pokazanie, iż zainteresowani nami ludzi, musza się postarać o nasze względy, lecz w pozytywnym tego słowa znaczeniu (ma to związek z szacunkiem do samego siebie).
Czego nie należy w tym przypadku robić?
W przypadku zasady niedostępności nie należy:
– robić komuś złudnych nadziei;
– traktować samego siebie jak osoby nie do zdobycia;
– obrażać innych za, np. zwykłą rozmowę (nawet tą, którą nie jesteśmy zainteresowani);
– odseparowywać się od świata;
– ,,łapać kilku srok za ogon” (po co niszczyć komuś życie).