Wpływ kolorów na samopoczucie

Okazuje się, że kolory mają ogromny wpływ na nasze życie/Pixabay

Istnieją dwie powszechne opinie na temat świata: jest on czarnobiały lub posiada inne odcienie szarości. Wprawia to ludzi w przemyślenia na temat egzystencji, codziennych czynności i tym podobnych rzeczy. Ponadto takie dychotomiczne pojmowanie rzeczywistości wpędza szeregowe osoby w mniemanie, iż świat jest bezbarwny – pozbawiony optymizmu czy radości. W każdym razie zapomina się przy tym, że to właśnie kolory bardzo wyraźnie oddziałują na psychofizyczne samopoczucie.

Znaczenie kolorów w życiu

Nie ma co ukrywać, że kolory towarzyszą ludziom już od prehistorii. Nie zdziwi zatem fakt ich pierwotnej funkcji, która reguluje zdrowie psychiczne czy fizyczne. Ostatecznie unikając kolorów, ludzie skazują się na wszelkie schorzenia i burzące spokój wewnętrzny objawy, np. depresję, lęki, stres czy obniżone samopoczucie.

Na temat kolorów i ich zbawiennego wpływu na samopoczucie można przeczyta w artykule opublikowanym przez portal polki.pl.  

Wpływ koloru białego

Kolor biały będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które bez przerwy funkcjonują pod ogromnym napięciem i w stresie. Otóż ta barwa łagodzi wszelkie objawy i przywraca równowagę psychiczną – szczególnie w przypadku zawodów, jakie wymagają poświęcenia.

Na kolor biały należy też jednak uważać, ponieważ zbyt długie przebywanie w jego otoczeniu doprowadzić może do zmęczenia i rozdrażnienia.   

Wpływ koloru zielonego

Kolor zielony symbolizuje naturą i przywiązanie do niej. No w końcu pierwszą barwą, którą dostrzegł człowiek, była zieleń. Nie ma się wiec co dziwić, iż kolor ten: uspokaja, poprawia nastrój, korzystnie wpływa na oczy i inne, bardzo istotne rzeczy dla egzystencji człowieka.

Wpływ koloru fioletowego

 Kolor fioletowy jest barwą zimną, czyli dużo bardziej tłumiącą napięcie aniżeli barwy ciepłe. Dlatego też fiolet zaleca się osobom, które bez przerwy odczuwają natężenie negatywnych bodźców psychicznych, np. stres, przepracowanie, gniew itp.

Ponadto w przypadku koloru fioletowego warto wspomnieć, iż dobrze wpływa on na sen czy poczucie naturalnego spokoju.

Wpływ koloru żółtego

Jeśli chodzi zaś o tę barwę, to: ułatwia ona zapamiętywanie i utrwalanie wiedzy, np. do egzaminu. Ponadto dodaje entuzjazmu, radości oraz optymizmu, który da się zatracić w życiu zawodowym. Poza tym pozytywnie wpływa na konflikty, neutralizując je. Kolor żółty dodaje również pewności siebie.