Wolny Duch – co go cechuje?

Mężczyzna na tle nieba skacze na spadochronie.
Kim jest Wolny Duch i co go wyróżnia? / Pixabay

Wolny Duch to osoba, która posiada bardzo charakterystyczny oraz niepodrabialny niczym zestaw cech. Zarówno jego kontaktu międzyludzkie jak i pracownicze są przepełnione swego rodzaju, osobistymi przekonaniami oraz spontanicznymi przyzwyczajeniami. Czym jednak tak dokładnie się on charakteryzuje i w jakich sytuacjach najlepiej to można zaobserwować?

Relacje międzyludzkie – społeczne

Wolny duch jak sama nazwa wskazuje, uwielbia być wolny, pełen niezależności oraz indywidualizmu. W związku z tym relacje społeczne można ująć tu na dwóch podłożach.

Po pierwsze: Wolny Duch bardzo lubi poznawać nowych ludzi – przeważnie dzięki swojej ekstrawertycznej, spontanicznej naturze. Relacje czy spotkania, sprawiają mu wiele radości, ale nie chodzi tutaj tylko o stan psychiczny. Wolny Duch ma to do siebie, iż lubi mieć kogoś ,,pod ręką”, lecz w sytuacji, gdy naprawdę potrzebuje bliskości albo ma z czymś problem (może się też bardzo mocno zaprzyjaźnić, ale przeważnie działa to w inną stronę).

Po drugie: Wolny Duch łącząc swój indywidualizm oraz potrzebę wolności, bardzo chętnie będzie tak poznawał, jak i unikał ludzi. Jest tak, ponieważ bardzo łatwo jest go przytłoczyć różnymi sprawami – najbardziej swoją obecnością. Jeśli więc osoba taka zacznie nas unikać, to nie dlatego, że nas nie lubi, ona po prostu potrzebuje czasu dla siebie – wolności.

Wolny Duch w relacjach to trudny orzech do zgryzienia, lecz w jego obecności ciężko narzekać na nudę czy brak wyzwań i rutynę.

Wolny duch w pracy

W pracy Wolny Duch jest wulkanem energii, przemieszanym z niewidzialną siłą – pojawia się znikąd, lecz staje się niezwykle towarzyski.

Prowadząc projekt oparty na rozwiązaniach kreatywnych, Wolny Duch stanie się prawdziwym źródłem pomysłów z energią, którą będzie bardzo ciężko zużyć (o ile w ogóle taki stan rzeczy nastąpi).

Jednakże, kiedy Wolny Duch dozna w pracy stagnacji oraz braku nowych bodźców, stanie się bezproduktywny, znudzony, smuty oraz bezużyteczny. Warto zatem zapewniać mu jak najwięcej nowości, aby wciąż miał jakąkolwiek zajawkę do działania.

Ponadto Wolny Duch jest w pracy duszą towarzystwa, potrafi w każdym wzbudzić ukryty optymizm i umie zapobiegać konfliktom (także poprzez uległość). Widać więc, iż taka osoba to istna perła wśród pracowników.

Cechy wolnego ducha

– ekstrawersja;

– indywidualizm;

– artystyczna dusza;

– emocjonalność;

– idealizm;

– ciągłe zmienianie miejsca w świecie;

– silna potrzeba niezależności.