Uważaj na emocjonalne wampiry. Te osobowości mogą Ci zaszkodzić

Nie daj się zmanipulować, stłamsić i obwiniać. Nie wpuszczaj tego typu osób do swojego życia.
Nie daj się zmanipulować, stłamsić i obwiniać. Nie wpuszczaj tego typu osób do swojego życia. / Canva

Słyszałeś kiedyś o pojęciu wampir emocjonalny? To taka osoba, która wysysa z nas całą dobrą energię, chęci do życia, pozytywne wibracje. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni, wręcz wyczerpani i słabi. Opadamy z sił, nie mamy ochoty na nic. Spowodowane jest to obecnością wampira w naszym otoczeniu. Istnieje kilka rodzajów tego typu osób. Jeśli czujesz, że ktoś taki jest wokół Ciebie, upewnij się poznając kolejnych przedstawicieli tego gatunku.

Jak bronić się przed wampirem?

Najprostszą drogą jest po prostu unikanie spotkań z tego typu osobami. Jeśli wiesz, że ktoś taki ma dostęp do Twojego życia, zminimalizuj liczę spotkań i spraw, aby nie pojawiał się on w Twoim otoczeniu zbyt często. Odseparuj taką osobę od siebie, stawiaj granice i stanowczo odmawiaj. Dbaj o własne poczucie bezpieczeństwa i swoją bezpieczną przestrzeń. Bez Twojej zgody, nikt nie może się do niej dostać.

Wampir narcyz

Odpowiedzialność? Nie, to nie jego zmartwienie. Najlepszy jest przede wszystkim w zrzucaniu winy na inne osoby, oraz stawianiu siebie w roli ofiary. Egoizm to jego główna cecha. Martwi się tylko tym, co związane z nim. Nie ma dla niego znaczenie to co robią, mówią i myślą inni. Nie można liczyć na jego wsparcie, bo wszystko co do niego powiesz, puszcza mimo uszu. Uwielbia manipulację. Opanował ją do perfekcji, dzięki czemu zawsze dostaje to, co chce.

Wampir krytyk

Jego drugie imię do krytyka. Nigdy nic mu nie pasuje. Zawsze wszystko robisz źle, nie tak, a jego zdanie jest najważniejsze. Nie liczy się kompletnie z Tobą, a jeśli jest z bliskiego Ci otoczenia, może dać Ci nieźle popalić. Wszystkich traktuje z góry, z pogardą. Pomyśl, jak się czujesz, kiedy jesteś krytykowany nawet za złe położenie łyżeczki do kawy lub niedomkniętą tubkę pasty do zębów…

Wampir ofiara

Owszem, ofiary również potrafią perfekcyjnie wysysać energię. Zawsze czują się poszkodowane i siebie stawiają w roli tego najbiedniejszego. Za błędy i porażki obarczają innych, bo w końcu oni są zawsze tacy poszkodowani. Ofiary szukają uwagi i atencji, są wręcz uzależnione od akceptacji rodziny i ich ciągłego zainteresowania. Pomoc, która płynie do nich od innych osób, jest dla nich najważniejszą rzeczą w życiu.

Z wampirami energetycznymi trzeba działać krótko i konkretnie. Nie można pozwolić im wejść sobie na głowę. Najważniejsze to szybkie odseparowanie ich od własnego życia.