Siła obserwacji – czyli jak naprawić związek

Zwykła obserwacja potrafi naprawdę pomóc związkowi/Pixabay

Związek nie jest prostą sprawą – wiadomo to już nie od dzisiaj. Na każdym kroku da się napotkać różne przeciwności, problemy oraz nieporozumienia. Nie zawsze muszą one jednak wszystko psuć i niszczyć podstawy wcześniej udanej relacji. Miejscami wystarczy zwyczajnie zacząć obserwować zastaną rzeczywistość, aby wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski (uratowało to niejedną relację).

Obserwacja i jej zalety

Obserwacja to nic innego jak zauważanie pewnych rzeczy, które normalnie występują w codziennej rzeczywistości. Może przyjąć ona formę badawczą, zawodową albo amatorską (przeważnie stosuje się tą ostatnią).

Zalety obserwacji to przede wszystkim:

– dostrzeganie spraw, których wcześniej się nie zauważało;

– odczytywanie prawdziwych intencji ludzi, jakich nie zauważa się w rozmowach;

– możliwość szerszego spojrzenia na sprawę, która jest dla nas istotna;

– nauczenie się, zauważania istotnych szczegółów.

Gdzie obserwacja działa najlepiej?

Obserwacja będzie idealnie działała w relacjach międzyludzkich, w badaniach oraz w miejscach codziennej egzystencji – praca, instytucje społeczne.

Między ludźmi, poprzez zastosowanie obserwacji, da się dostrzec więcej: zachowania, intencje, gesty, mimikę, motywacje oraz niekiedy prawdziwe zdanie o nas samych – czytanie z ruchów, tzw. mowa ciała.

Obserwacje są istotne w badaniach, ponieważ to dzięki nim można dostrzec wiele zależności pomiędzy stanem poprzednim a teraźniejszym. Przydadzą się one w medycynie, naukach społecznych, biologii, chemii czy chociażby historii, która opiera się na faktach wymagających szczegółowej weryfikacji

W miejscach, z jakich korzystamy najczęściej, obserwacja pomoże nam zauważyć o wiele więcej rzeczy, które mogły umknąć reszcie osób. To bardzo przydatne narzędzie – szczególnie przy realizacji obowiązków.

Obserwacja a naprawa związku

Przechodząc do finalnej części tematu, warto przedstawić ostatecznie, co dobrego potrafi przynieść związkowi, obserwacja.

– dostrzeżenie tematów spornych;

– zauważenie potrzeb partnera lub partnerki;

– dostosowanie się do spraw, które wcześniej nie pozwalały normalnie żyć;

– ograniczenie kłótni w kwestiach, jakie zostały dostrzeżone w następstwie obserwacji;

– empatyzacja i akceptacja rzeczy, na które i tak nie ma się wpływu;

– odnalezienie rzeczy, jakie sprawiają radość obojgu partnerom.

Jak zatem widać, obserwacja należy do niesamowitych darów, które mogą uratować związek. Wystarczy wykazać tylko trochę empatii i chęci. W końcu wszystko można naprawić, nawet relacje, które są ludziom niesamowicie potrzebne.