Psychologiczne self-care, czyli co robić, żeby czuć się dobrze

Jeśli chcemy wprowadzić w swoje życie prawdziwe self-care, nie możemy zapominać o swojej psychice. / Pexels

Self- care to ważny termin, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Coraz więcej mówi się o tym, że należy dbać o siebie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. O ile z tym pierwszym wiele osób nie ma problemu, biegając z jednego treningu na drugi, troska o własne zdrowie psychiczne jest zdecydowanie mniej popularna.

Jeśli jednak chcemy wprowadzić w swoje życie prawdziwe self-care, a więc zaopiekować się sobą w najlepszy możliwy sposób, nie możemy zapominać o swojej psychice. Jak tego dokonać?

Odpowiedni sen

Choć sen bardziej kojarzy nam się z aspektem fizycznym, ma również zbawienny wpływ na samopoczucie psychiczne. Łatwo zauważyć, że niewyspany człowiek to człowiek zły i rozdrażniony. Kiedy natomiast zapewniamy sobie odpowiednią ilość nocnego odpoczynku, przejawiamy zdecydowanie więcej cierpliwości i jesteśmy w znacznie lepszym nastroju.

Świadomy dobór towarzystwa

Każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie psychiczne powinien przeanalizować listę ludzi, z którymi spędza najwięcej czasu. Powiedzenie „z kim się zadajesz, taki się stajesz” ma w sobie wiele prawdy. Spędzając czas z osobami wiecznie narzekającymi, szybko również zaczniesz spoglądać na świat z pesymizmem.

Z kolei otaczając się przyjaciółmi epatującymi pozytywną energią, mimochodem będziesz z niej czerpał i przejawiał podobne zachowania.

Informacyjny detoks

Nie ma nic bardziej przytłaczającego od śledzenia wszystkich informacji, które docierają do nas każdego dnia. Przeciętny człowiek jest przeciążony ilością otaczających go bodźców. Jeśli dołożymy do tego codzienne przeglądanie mediów społecznościowych, a co gorsza, czytanie różnego rodzaju komentarzy, mamy prosty sposób na pogłębiające się przygnębienie. Co można zrobić? Zafundować sobie informacyjny detoks i na jakiś czas odciąć się od informacji, które nie są dla nas niezbędne.

Wyspani, otoczeni doborowym towarzystwem i skupieni na tym, co ważne, bez wątpienia poczujemy się lepiej!