Przestrzeń w relacjach. Dlaczego jest tak ważna?

Przestrzeń w relacjach. Dlaczego jest tak ważna? Dbaj o nią. / Pexels

Nie od dziś wiadomo, że relacje międzyludzkie to trudny a czasami nawet drażliwy temat. Zdaje się, iż mimo rosnącej wiedzy w tym aspekcie my wciąż niewiele wiemy o tej delikatnej sferze ludzkiego życia. Najczęściej pomijamy fakt przerwy oraz przestrzeni, jaka wydaje się kluczowa, co da się zauważyć nie tylko na przykładzie relacji (wszystko w nadmiarze szkodzi).

Czym jest ta przestrzeń?

Przestrzeń w relacjach to po prostu chwilowe odpuszczenie oraz odseparowanie się od danej osoby. Oczywiście nie na zasadzie zerwania czy silnej separacji. Chodzi w tym miejscu bardziej o zaprzestanie na moment pewnych praktyk, które przynoszą negatywne skutki.

Działa to podobnie na zasadzie, np. wypalenia zawodowego lub przesytu w związku ze spożywaniem dużej ilości słodkich czy słonych pokarmów. W końcu możemy popaść w przygnębienie albo trudny okres.

Dlatego właśnie przestrzeń jest czymś w rodzaju odskoczni, chwilowego oddechu oraz oddalenia się – oczywiście nie na zawsze.

Jak to wygląda

Przestrzeń, tudzież odseparowanie się od kogoś może przybrać wiele postaci. Jedną z nich byłoby, np. odpuszczenie spotkań i skupienie się na swoim samorozwoju lub pracy zawodowej – chociażby w celu osiągnięcia awansu zawodowego. Inną drogą odseparowania się, byłoby spotykanie się z innymi osobami, co bywa czasami lekarstwem, wzmagającym tęsknotę – szczególnie w przypadku partnerów.

Interpretowanie przestrzeni może przyjąć także negatywne strony, gdyż zdarza się tak, iż pewne osoby, w celu odseparowania się, wpadają na niemoralne i niesprawiedliwe pomysły, jakie dosłownie niszczą relację – związek, przyjaźń. Nie należy tak postępować, nawet jeśli trend na tego typu zachowania jest marginalny.

Plusy przestrzeni w relacjach

Niezależnie od tego, jakiej relacji dotyczy przestrzeń, zawsze będzie ona mile widziana, ponieważ posiada szereg plusów, na które warto przystać.

Po pierwsze: już wcześniej wspomniana – tęsknota, która może zostać tylko wzmocniona poprzez chwilowe rozstanie. Pomoże nie tylko w odbudowaniu więzi, ale i zbliży osoby do siebie, a co za tym idzie, nauczą się one wzajemnego szacunku oraz troski.

Po drugie: przestrzeń pozwoli nie zatracić swoich marzeń oraz celów. W końcu to one nas budują, a związek powinien być relacją dwóch, wartościowych osób. Właśnie dzięki tym zainteresowaniom i marzeniom, wartość tychże ludzi rośnie, co przekłada się na szacunek czy uznanie ze strony partnera.

Po trzecie: separacja pozwoli na przypomnienie sobie, iż wokół nas istnieją również inni ludzie, którzy chcą się z nami widzieć. Jedna relacja nie powinna tego przekreślać, a tego typu zachowanie tylko wzmocni szacunek oraz potrzebę drugiej połowy. Warto więc chociaż na małą chwilę się rozdzielić.

Po czwarte: człowiek musi mieć wolność, ponieważ nikt nigdy nie powinien być trzymany w klatce – nawet złotej.