Przekonania i ograniczenia. Wrzuć je do szuflady i zamknij na klucz

Naucz się żyć według własnych zasad.
Naucz się żyć według własnych zasad. / Canva

Ograniczenia, w których tkwimy to często stereotypy społeczne, które wpajane są nam przez lata. A przecież świat się zmienia. Nasze horyzonty się poszerzają, zmieniają się też społeczne poglądy.

Jeśli ktoś jest w małżeństwie, które sprawia, że jest nieszczęśliwy, może z niego odejść. Ślubowanie komuś do końca życia nie oznacza życia w cierpieniu i udręce. To nie średniowiecze. Albo praca całe życie w jednej firmie, bo lepszej przecież nie znajdę.

A skąd wiesz? Próbowałeś? Odejście od przekonań i wyjście ze swego rodzaju strefy komfortu to szansa na nowe horyzonty i życie zgodnie z własnym ja. A przecież takie życie, to piękne życie. Czyż nie? Kochaj siebie i podejmuj decyzje zgodne z Tobą, a nie tym, co dyktuje Ci świat, czy inni.

Afirmacje

Wierzysz w siłę przyciągania? Często powtarzając głośno to, czego potrzebujemy, czego chcemy, może to do nas przyjść. Pod warunkiem, że będziemy w to mocno wierzyć. Wiąże się to też z nadejściem dobrych emocji, pozytywnego nastawienia, ale również sytuacji, osób czy zmian życiowych. Afirmuj, czyli mów głośno czego pragniesz. Wybierz krótkie zdania, które pomogą Ci w tym każdego dnia.

Co lubisz?

Stań przed lustrem, przedstaw się sobie i zapytaj, co tak naprawdę sprawia Ci radość. Co lubisz robić, co chcesz wyeliminować ze swojego życia. Pomyśl o tym, czego Ci brakuje, a chciałabyś mieć tego więcej. Może masz sporo pracy i za mało czasu na przyjemności?

Pamiętaj, że życie jest tylko jedno, a od Ciebie zależy, jak je przeżyjesz. Zadbaj nawet o małe przyjemności, rytuały, które pozwolą Ci kończyć każdy dzień z nadzieją, że jutro będzie też tak przyjemnie. To możliwe, ale to Ty jesteś panią swojego losu.

Granice

Bardzo ważny punkt w życiu, który wciąż sprawia nam wszystkim tak dużą trudność. Chodzi o szacunek i miłość do samego siebie i nie pozwolenie na wejście sobie przez innych na głowę.

To Ty decydujesz, kiedy prosisz o pomoc i w jakim stopniu ją przyjmujesz. To Ty możesz nie pozwolić, aby ktoś bezczelnie wszedł z buciorami w Twoje życie.

To Ty dajesz czasem palec, ale to nie znaczy, że ktoś ma wziąć od razu całą rękę. Masz prawo na każdym etapie powiedzieć NIE i to jest w porządku. Nikt nie ma prawa mieć do Ciebie o to pretensji.