Oto najważniejsze cechy introwertyków, na które nawet oni nie zwracają uwagi

Introwertycy posiadają wiele niezwykłych cech, które podkreślają ich wyjątkowość.
Introwertycy posiadają wiele niezwykłych cech, które podkreślają ich wyjątkowość. / Canva

Introwertycy. Osoby raczej wycofane, które nie lubią być w centrum uwagi. Niekoniecznie ich marzeniem jest brylowanie na salonach. Zamiast tego, wolą towarzystwo własne lub grupy bliskich, zaufanych osób. Ciężko im nawiązywać nowe relacje, ale wcale z tego powodu nie cierpią. Mają wiele wspaniałych cech charakteru, których sami nie doceniają. O jakich dokładnie mowa?

1. Lubią swoje towarzystwo

Introwertycy w przeciwieństwie do ekstrawertyków, lubią przebywać sami ze sobą. Nie nudzą się w swoim towarzystwie i potrafią wykorzystać ten czas bardzo pożytecznie. Samotność nie jest dla nich dołująca, a wręcz inspirująca. Wówczas robią rzeczy, które sprawiają im przyjemność, radość i spełnienie. W ten sposób ładują swoje baterie, regenerują siły i mogą przeanalizować najważniejsze kwestie.

2. Zamknięci w sobie, ale bardzo empatyczni

Introwertycy z reguły nie lubią opowiadać o sobie, ani w gronie osób, których nie znają, ani wśród bliskich. Dzielenie się kwestiami prywatnymi to dla nich spory krok i trzeba zdobyć ich zaufanie, aby mogło się to zdarzyć. Mają jednak w sobie niesamowite pokłady empatii. Jeśli uda nam się zdobyć zaufanie introwertyka, możemy liczyć na wiernego, szczerego i zawsze pomocnego przyjaciela u naszego boku, często na całe życie. Należy jednak pamiętać, że introwertycy również potrzebują wsparcia i często, aby je otrzymać, druga strona musi z nich sporo wyciągać. Warto.

3. Nie lubią zmian

Wyjście ze swojej strefy komfortu to dla introwertyków zawsze trudna chwila. Nie lubią zmian, zarówno ogólnych, jak i tych w najbliższym otoczeniu. Najlepiej czują się w miejscach oraz wśród osób, które dobrze znają. Niechęć to zmian wynika z nadmiaru bodźców i zaburzonego poczucia bezpieczeństwa, konieczności kolejnej adaptacji w nowym miejscu. To dla nich bardzo trudne i wzbudzające wiele emocji.

4. Introwertycy kochają mocniej

Empatia, o której już pisaliśmy, bardzo łączy się z emocjonalną stroną introwertyków. Są to osoby, które z trudnością ufają innym, ale jeśli się to stanie, potrafią kochać bardziej niż inni. Są nie tylko wspaniałymi partnerami przyjaciółmi. Można na nich liczyć w trudnej sytuacji, również emocjonalnej. Niestety gorzej znoszą rozstania, ponieważ ich niskie poczucie własnej wartości zawsze daje się we znaki. Często w takich sytuacjach zamykają się w sobie jeszcze bardziej. Mają skłonności do depresji i zaburzeń lękowych.