Każdy na świecie posiada jakąś unikalną osobowość. Niektórzy są bardziej otwarci lub mniej, inni zaś kierują się różnymi, często opozycyjnymi wartościami. W takim stanie psychologia od bardzo dawna bada poszczególne typy osobowości, które możemy odszukać w literaturze naukowej. Mimo wszystko w tym miejscu skupimy się na tak zwanej ,,osobowości autorytarnej”, na temat jakiej prawdopodobnie dużo osób słyszało, lecz nie do końca ma świadomość, o co chodzi.
Czym jest osobowość autorytarna?
Jak podaje encyklopedia.pwn.pl: osobowość autorytarna to ,,zespół łącznie występujących dyspozycji psychicznych i cech zachowania społecznego”. Cechy, jakie wykazuje tego typu osoba są następujące: ignorancja dla słabszych jednostek oraz dla własnej osobowości, silne przywiązanie do autorytetów, poszanowanie dla przemocy, bezkrytyczne posłuszeństwo wobec charyzmatycznych przywódców, akceptacja stereotypów itp.
Analizując wszelkie aspekty zawarte na wcześniej wspomnianej stronie, można wywnioskować, iż osobowość autorytarna posiada cechy bardzo sprzyjające wszelkiego rodzaju dyktatom i despotyzmowi.
Ujęcie Erich’a Fromm’a
W książce ,,Ucieczka od wolności” Erich’a Fromm’a także opisany jest przykład charakteru autorytarnego, którego cechy nie odbiegają od opisu zawartego na wcześniej wspomnianej stronie. Otóż osobowość taka – według Fromm’a – posiada silne skłonności sadystyczne a zarazem masochistyczne. Ponadto uwielbia być pod władzą kogoś silnego, lecz jeśli takiej osobie omsknie się noga i ukaże swoją słabość, wtedy charakter autorytarny będzie nakazywał obalenie wcześniejszego autorytetu. Da się zatem zauważyć, iż persona o osobowości autorytarnej jest naprawdę niebezpieczna oraz bezwzględna.
Relacje i życie z osobą o takiej osobowości
Życie z osobą, która posiada skłonności do charakteru autorytarnego, potrafi dać w kość, ale nie warto ujmować tematu od razu tak zero-jedynkowo. Dłuższe zastanowienie się nad tym aspektem jest w stanie nasunąć ciekawe wnioski.
Z racji tego, że osobowość autorytarna uwielbia mieć nad sobą silny charakter, lepiej czuć się będzie w związku, gdzie dominować ma nad nim partner lub partnerka. W przeciwnym wypadku role się odwrócą, a charakter autorytarny nie akceptuje słabości u autorytetu.
Ponadto jeśli chodzi o stereotypy – autorytarna osobowość zawsze im ulega. Nie ma się więc co dziwić, że w pewnym momencie okaże złe emocje wobec jakichś osób. Połączyć to trzeba jeszcze z naturalnym sadyzmem, jaki także jest bardzo trudny w relacjach.
Analizując to wszystko, życie z osobą o charakterze czy osobowości autorytarnej nie należy do łatwych. Nie warto zatem wiązać się z takimi osobami, lecz powinno mieć się również na uwadze, że tacy ludzie potrzebują pomocy.