Nie daj się wykończyć psychicznie. Stosuj się do tych trzech zasad

Nawet jeśli jesteś słaby psychicznie, te sposoby pomogą Ci przetrwać i nie dać wejść sobie na głowę.
Nawet jeśli jesteś słaby psychicznie, te sposoby pomogą Ci przetrwać i nie dać wejść sobie na głowę. / Canva

Zdrowie psychiczne każdego człowieka może ulec pogorszeniu, jeśli wpływ na nie próbują mieć inne osoby. Nie pozwól więc, aby wchodziły Ci one na głowę i na siłę próbowały Cię zmienić. Może to doprowadzić do prawdziwego uszczerbku na Twoim zdrowiu i zakończyć się depresją lub załamaniem nerwowym. Zamiast tego dowiedz się, w jaki sposób przeciwdziałać negatywnym skutkom wpływu innych na Twoje samopoczucie.

Zacznij od stawiania granic

To normalne, że ludzie z Twojego otoczenia pragną Cię wspierać czy dawać rady. Nie zawsze są one jednak dobre. Tylko innym może się tak wydawać. Tymczasem Ty sam najlepiej wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze. Postaw więc granice i nie pozwól wejść sobie na głowę. Zachowaj własną przestrzeń, która pozwoli Ci zadbać o własne emocje. Niech będzie ona bezpieczna. W przeciwnym razie może się okazać, że ktoś inny kieruje Twoim życiem, chociaż wcale nie powinno tak być.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Wbrew pozorom, aktywność fizyczna to nie tylko dobre działanie dla Twojego ciała, ale również dla psychiki. Pozwala pozbyć się nadmiaru emocji i oczyścić głowę. Rozładowuje napięcie, pozytywnie wpływa na samopoczucie każdego dnia i możesz być pewien, że jeśli wprowadzisz ją do swojej codziennej rutyny, sam zobaczysz różnicę.

Wyrzuć z życia toksyczne osoby

Z pewnością wiesz, które osoby mogą mieć na Ciebie zły wpływ. Znasz te, które chciałyby mieć większy wpływ na Twoje decyzje, lub całkowicie nimi zawładnąć. Jeśli tylko masz świadomość kto to jest, ukróć z nimi relacje. Pamiętaj, że manipulowanie innymi i sugerowanie im tego, jak powinni się zachować to najgorsza z możliwych opcji. Jako człowiek sam doskonale wiesz, jakie podejmować decyzje. Kierujesz się przede wszystkim swoim dobrem, intuicją i pragnieniami. Toksyczne osoby doskonale wiedzą, jak podejść bliskich. Wzbudzają w nich wyrzuty sumienia, niszczą marzenia i plany. Nie pozwól na to, aby miały wpływ na Twoje życie. Bądź panem swojego losu.

Pamiętaj, że wyniszczenie psychiczne może pojawić się, kiedy Twoje granice zostaną w pewnym momencie przekroczone. Czasem dzieje się tak zupełnie niespodziewanie, dlatego jeśli zauważasz pierwsze symptomy takich działań, nie czekaj. Reaguj i zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort każdego dnia.