Naucz się żyć dobrze z samym sobą

Życie w dobry sposób z innymi jest ważne, ale bez indywidualnej samo uczynności staje się bolesne/Pixabay

Wiele ludzi używa określenia ,,boję się samotności”. W dobie Internetu, portali społecznościowych oraz innych komunikatorów, bez przerwy łączymy się z innymi ludźmi, którzy są mniej lub bardziej nami zainteresowani. Jednakże zapominamy przy tym, że nasze szczęście zależy głównie od nas samych, gdyż znajomi czy koledzy mogą się zmieniać na przestrzeni lat, a my wciąż będziemy musieli żyć sami ze sobą, niezależnie od czynników społecznych.

To bardzo ważne

Życie w zgodzie z samym sobą – w dobrych relacjach – jest szalenie istotne dla naszego życia. Nie tylko dlatego, iż tak przeczytamy w książkach samorozwojowych. Po prostu w ten sposób funkcjonuje świat a zarazem nasza psychika.

Hipotetycznie możemy sobie wyobrazić sytuację, gdzie spotykamy się z pewną osobą, dzięki której czujemy się dowartościowani jak nigdy. Co się jednak stanie, kiedy ta persona zniknie z planu? Ostatecznie powrócimy do stanu smutku i przygnębienia, gdyż to nie nasze obiekcje sprawiły, że czuliśmy się lepiej.

Dużo bezpieczniejszą drogą byłoby zaufanie sobie. Niezależnie od opinii innych, zawsze należy czuć się dobrze ze sobą, a ludzi traktować trzeba tak, jakby stawali się dodatkiem dla naszej, już bardzo dobrze wykształconej emocjonalnie osoby.

Plusy takiej postawy

Lepsze samopoczucie: To najważniejszy skutek życia w zgodzie z samym sobą; nie ma sensu smucić się nad swoim losem, ponieważ nigdy niczego to nie zmieni – tylko pogorszy.

Znajomości z chęci a nie litości: Po pogodzeniu się ze sobą, znajomości staną się dużo lepsze, a w zasadzie wejdą na wyższy poziom. Zaczniemy dobierać ludzi, którzy będą naprawdę wartościowi, ale przy tym staną się dodatkiem dla lepszego dnia – nie będą wyznacznikiem wartości indywidualnej.

Więcej wiary we własne możliwości: Kiedy człowiek jest dowartościowany sam z siebie, nie będzie raczej szukał potwierdzenia prywatnych umiejętności u kogoś innego. Zwyczajnie zacznie realizować się sam, a zarazem szybciej osiągnie sukces bądź mniejszy cel.

Jaki ma to wpływ na postrzeganie nas przez społeczeństwo?

Lepsze życie z samym sobą, zawsze jest gwarancją aprobaty społecznej, szczególnie jeśli chodzi o prestiż albo szersze uznanie. No w końcu nie bez powodu lepiej patrzy się na ludzi pewnych siebie niż niepewnych (tak już niestety mamy, nawet jeśli ta pewność jest udawana, kreowana).

Warto zwrócić jeszcze uwagę, że poza relacjami społecznym, które ulegną poprawie, polepszą się też nasze możliwości w innych dziedzinach życia, np. w pracy lub w gronie ludzi, z jakimi współpracujemy na co dzień przy mniejszych, aczkolwiek tak samo ważnych sprawach.