Miłość bardzo często jest interpretowana, jako ta od pierwszego wejrzenia – dwie osoby się dostrzegły i od razu doznały tego samego uczucia. Rzeczywistość jednakże czasami brutalnie weryfikuje tego typu myśli czy zjawiska. W międzyczasie można dostrzec inne, dużo bardziej dojrzałe widowisko, w którym to przyjaciele lub długoletni przyjaciele, wchodzą ze sobą w relację romantyczną.
Dlaczego związki z przyjaźni są tak piękne
Związki z przyjaźni są długotrwałe i piękne, ponieważ wyrastają z bardzo silnej, długotrwałej więzi, budowanej przez dłuższy czas. Podczas niego dokonało się bardzo wiele zmian, które pozwoliły na zbliżenie relacji, a że nie była ona ograniczana zakochaniem, związkiem czy miłością, stała się dużo bardziej elastyczna w kontekście przemian i progresu, jaki ostatecznie dwie osoby do siebie zbliżył.
Warto także wspomnieć o tym, że przyjaźń pozwala na mówienie o wszystkim, zaś związek z osobą, jakiej nie chcemy stracić, nie jest stosownym miejscem do rozmowy na tematy, których zwyczajnie nie chcemy – boimy się – poruszać.
Dlaczego miłość bez przyjaźni jest niebezpieczna
Miłość bez przyjaźni często kończy się rozstaniem, ponieważ brakuje tu silniejszej więzi – swego rodzaju braterstwa (w tym przypadku nawet siostrzeństwa – w kontekście mężczyzny zakochanego w kobiecie). Nie da się o wszystkim porozmawiać – każda sprawa dzieje się za szybko; rozpoczynamy sielanką, a kończymy ciężką depresją, okraszoną niespodziankami.
Przyjaciele znają swoje wady i je akceptują, ponieważ nie muszą ze sobą żyć – nie łączy ich miłość. Pozwala to na silniejsze zjednoczenie się – na dużo piękniejszą relację romantyczną w przyszłości.
Kolejną najważniejszą kwestią jest to, że relacja skrojona pod miłość nigdy nie stanie się do końca szczera, ponieważ oparta będzie na sprawach stricte miłosnych a nie relacyjnych – głębszych, prawdziwych.
Podstawowe plusy miłości z przyjaźni
Miłość zrodzona z przyjaźni, posiada szereg plusów wartych zauważenia. Chodzi tutaj między innymi o: wczesny, lepiej zbudowany, wzajemny szacunek, szczerość, emocjonalność, jedność, skłonność do prawdziwych poświęceń, akceptację wad i danie szansy, możliwości dalszej poprawy. Najważniejszym plusem będzie jednak zawsze zaufanie, jakim łatwiej obdarzyć jest przyjaciela niż osobę, z którą żyje się tylko dla związku, np. przez dwa miesiące.