Mentalna siła. Zdobądź ją i opanuj 4 ważne emocje

Chociaż trudno opanować emocje, jest to sztuka do wyuczenia.
Chociaż trudno opanować emocje, jest to sztuka do wyuczenia. / Canva

Emocje bywają czasem ciężkie do udźwignięcia. Nie zawsze sobie z nimi radzimy, czasem wykraczają poza nasze schematy, tłumimy je lub wyrażamy zbyt dosadnie. Najważniejsze jest jednak to, aby nauczyć się je kontrolować, rozpoznawać. To klucz do spokoju, którego każde z nas pragnie.

Jak zapanować nad najtrudniejszymi emocjami? Co zrobić, aby nie żałować swoich zachowań i trzymać czasem nerwy na wodzy?

Zacznij od frustracji

To najczęstsze uczucie, które pojawia się, kiedy odnosimy porażkę. Towarzyszy nam w chwilach, kiedy coś nam się nie uda, a wydawało się, że wcale nie będzie to takie trudne. Wówczas jesteśmy tak zrezygnowani, że przemawia przez nas złość i gniew. Frustracja rozdziera nas od środka.

Pamiętaj wówczas, aby nie rezygnować z czegoś tylko dlaczego, że pojawiło się w Tobie uczucie zwątpienia połączone ze zdenerwowaniem. Ty sam stawiasz sobie poprzeczkę. Próbuj dalej.

Okiełznaj strach

Nie da się tego zrobić na 100%, bo w wielu sytuacjach może nas on ponownie odwiedzić. Możemy jednak go kontrolować, aby nie dominował on naszego życia. Kiedy strach jest w nim obecny non stop, przyczynia się do marazmu, rezygnacji z marzeń, a nawet wycofania się z życia towarzyskiego z obawy na odrzucenie. Ale mówi się też, że strach ma wielkie oczy.

Wyjdź mu naprzeciw, a okaże się, że sytuacja, która go w Tobie budziła, wcale nie musi być tak straszna, jak Ci się wydawało. Zmierz się z tym.

Odrzuć gniew

W przypływie złości i gniewu najczęściej mówimy lub robimy rzeczy, których potem solidnie żałujemy. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, które doprowadzają po czasie do wyrzutów sumienia, stresu i paniki, postaraj się zaprosić do swojego życia więcej spokoju.

Próbuj patrzeć na różne sytuacje z innych perspektyw. Licz do dziesięciu, bierz głębokie oddechy. Znajdź sposób, który uspokoi nie tylko Twoją duszę, ale też ciało.

Racjonalizuj ekscytację

Również pozytywne emocje mogą być czasem szkodliwe. Nadmierna ekscytacja często prowadzi do rozczarowań i upadków. Zanim podejmiesz pochopną decyzję wynikającą z nadmiernych emocji, zastanów się, czy rzeczywiście jest to realne dla Ciebie do zrealizowania. Pomyśl, co może Cię czekać po drodze i czy jesteś w stanie pokonać wszelkie możliwe przeszkody.