Mimo, iż żyjemy w rzeczywistości, którą możemy w prosty sposób zracjonalizować, wciąż tworzymy iluzje. Już Friedrich Nietzsche czy Anthony de Mello przekazali w swoich dziełach, że człowiek uwielbia kreować świat pod swoje wyobrażenia oraz motywacje. Pozostaje jednak pytanie: jaki wpływ mają takie iluzje na życie?
Definicja iluzji
Jak można wyczytać ze strony sjp.pl, iluzja to ,,złudzenie; wrażenie, że się widzi coś, czego w istocie nie ma”. Najkrócej rzecz ujmując – przystosowując przy okazji określenie do tematu – jest to majaczenie na jawie; kreowanie: zjawisk, faktów, zachowań, przemyśleń, których w istocie nie ma – nie istnieją.
Przykłady iluzji, jakie można tworzyć
Przekładając iluzje na realny, racjonalny świat, można wyróżnić parę ich form. Oddziałują one na człowieka mniej lub bardziej, lecz ostatecznie przyczyniają się do kreowania rzeczywistości, jaka tak naprawdę jest złudzeniem.
- Iluzje związane z ludźmi: w tej formie iluzji chodzi o to, że bardzo lubimy przyczepiać komuś etykietki, nie zdając sobie sprawy z naszej omylności w kontekście danej osoby. Bardzo często okazuje się, iż wytworzone przez nas złudzenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością; nagle określony przez naszą osobę, człowiek staje się kimś innym, a my go idealizowaliśmy.
- Iluzje związane z codziennymi sytuacjami: Tutaj nie ma co się rozwodzić. Zwyczajnie chodzi o złą interpretację bądź nadinterpretację danego zjawiska, które nastąpiło, np. kłótnia itp.
- Iluzje związane z nami samymi: Przykład tej formy pokazuje, że sami również uwielbimy tworzyć iluzje, które są związane z indywidualną osobowością lub fizycznością, np. ktoś całe życie uważał się za skrytego, kiedy we wnętrzu był otwartym i ekstrawertycznym człowiekiem.
Wpływ iluzji na człowieka
Mimo, iż iluzje są powszechne i nic nie da się z nimi zrobić, to mają ostatecznie wpływ na nasze życie – w większości negatywny. Prawdopodobnie nie każdy zdaje sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, lecz on istnieje od zarania dziejów.
Iluzje same w sobie mogą doprowadzić do mylnego postrzegania rzeczywistości, np. w relacjach damsko-męskich. Jest tak szczególnie w przypadku pierwszych spotkań na randkach, które wydają się bajeczne, a po latach wszystko ma swój koniec w negatywnym świetle (zdrada, rozstanie).
Innymi przykładami są chociażby, już wcześniej wspomniane, sytuacje. Niezależnie czy dany fakt jest widoczny, czy nie, zawsze chcemy go ubrać tak, aby pasował do naszej osobowości bądź do naszego modelu postrzegania świata.
Finalnie tłumaczą zatem iluzję, wywnioskować można, że ma ona zły wpływ na życie człowieka, ponieważ skazuje go na egzystowanie w kłamstwie, niepewności i ciągłej omylności. Iluzja przyczynia się ponadto do schorzeń psychicznych lub fizycznych.