Czym jest Social Jet Lag? Sprawdź, czy przypadkiem nie padłeś jego ofiarą

Sprawdź, czy też wciąż zostajesz przy komputerze o 5 minut... za długo.
Sprawdź, czy też wciąż zostajesz przy komputerze o 5 minut... za długo. / Canva

Słyszałeś już o zjawisko Social Jet Lag? Nie jest ono nowe, ale od pewnego czasu coraz więcej naukowców zwraca na nie uwagę. Chodzi tutaj o to, jak bardzo nasze weekendy różnią się od codziennych dni tygodnia. Trudno jest nam wrócić do normalnej rzeczywistości – w ciągu dwóch dni, a więc całego weekendu, nasza organizm przyzwyczaja się do zupełnie innej rutyny, niż dotychczas. Jak z tym walczyć?

Jak na nasz organizm wpływa Social Jet Lag?

Zjawisko social jet lagu sprawia, że przybieramy na masie. Mamy również znacznie większe ryzyko nowotworu, depresji, a także cukrzycy. Innymi słowy, jesteśmy znacznie bardziej obciążeni, niż podczas naszych normalnych dni, bez weekendu. Palimy więcej papierosów, pijemy alkohol… Czy te weekendy to rzeczywiście taki dobry pomysł?

Prawdziwe skutki Social Jet Lag?

Nasza organizm przez zjawisko social jet lagu może zmieniać się bardzo szybko i to w tym negatywnym kierunku. Jednymi z najczęściej obserwowanych objawów są chociaży:

  • kiepskie samopoczucie
  • bezsenność
  • problemy z koncentracją
  • zmęczenie
  • rozdrażnienie

Cierpisz na social jet lag? Możesz sobie pomóc!

Przede wszystkim, aby poprawić jakość swojego życia po ciężkich weekendach, zadbaj o stałe godziny snu. Niech będzie ich przynajmniej 8 i powinny odbywać się o stałych porach. Zadbaj też o odpowiednie warunki do spania – absolutną ciszę, zaciemnione pomieszczenie, wygodną poduszkę i materac. Twój organizm Ci za to podziękuje. To pierwszy krok do sukcesu w tej materii.

Ogranicz alkohol, kofeinę i papierosy. Nawet jeśli masz na nie ochotę, zmniejsz ilość np. o połowę. Czy naprawdę musisz wypijać całą butelkę wina? Wybierz lżejsze drinki, rozcieńczane z wodą gazowaną. Organizm od razu odczuje różnicę.

Odłóż również sprzęty emitujące niebieskie światło. Telefon zostaw w pokoju obok, nie siedź do późna przy komputerze. Nie mów sobie wciąż, że jeszcze 5 minut, bo Twoje 5 minut może trwać wieki. Zamiast tego bądź konsekwentny i postaw na zdrowie. Zobaczysz, już po kilku tygodniach takich zmian, Twój organizm da Ci odczuć, ze jest z nim znacznie lepiej. Ty będziesz bardziej wydajny, a Twoje zdrowie – poprawi się diametralnie.