Czasem niektórych ludzi trzeba opuścić, aby odetchnąć. Oto oni.

Czasem niektóre relacje warto oddzielić od siebie grubą kreską. / Canva

Ludzie, którzy pojawiają się w naszym życiu mogą sporo zmienić. Na dobre i na niedobre. Mogą wnieść ze sobą pozytywną energię, szczęście i radość, ale też stres, złe emocje, rozgoryczenie, smutek i żal. Tych drugich warto pożegnać i zamknąć przed nimi drzwi na klucz.

To my jesteśmy panami i paniami swojego życia. My decydujemy o tym, kogo chcemy widzieć i komu dajemy możliwość wpływu na naszą codzienność. A kiedy nie możemy już oddychać, pora na katharsis. Ludzie potrafią być okropni. Wykorzystywać, manipulować, zwodzić, a my tkwimy w takich relacjach często albo nie widząc ich zachowania, albo pozwalając na to wszystko bardzo świadomie. Bo nie potrafimy stawiać granic. I od tego trzeba zacząć tę podróż.

Lustro dla własnych korzyści

Znasz to? Przyjaźń, w której tylko druga strona ma prawo opowiadać o swoich wzlotach i upadkach, a Twoje próby są zawsze ignorowane, odrzucane na dalszy plan. Przyjaciółka, która dzwoni tylko, kiedy ma problem, albo chce się wygadać, a normalnie tylko nas osądza, krytykuje i sprowadza do roli małej, szarej myszki, która nic nie wie i na niczym się nie zna. Albo relacja, kiedy facet spotyka się z Tobą by podbudować swoje ego. A kiedy czegoś ma za mało, wraca, by dostać więcej i znów czuć się zaspokojonym.

To ludzie, którzy wykorzystują innych, aby poczuć się lepiej, pewniej, pełniej. Nie potrzebujesz ich w swoim życiu. Nie musisz czuć się gorzej, tylko dlatego, że ktoś to wymusza. Nie musisz myśleć o sobie, że jesteś nie taka, niewystarczająca i tak dalej. Bo to nie prawda. Takie relacje powinny być zawsze obustronne.

A strach ma wielkie oczy

Bo w gruncie rzeczy takich osób często się boimy, a raczej ich reakcji. Charaktery człowieka niezwykle się od siebie różnią, ale niepoukładane emocje wiążą się często ze stałą huśtawką nastrojów. Jeśli taka osoba należy do naszego otoczenia, jest nam bliska, to nie ma wątpliwości, że jej zachowanie będzie miało na nas wpływ. Innymi słowy „huśtaj się ze mną na mojej emocjonalnej huśtawce”.

Robimy więc wszystko, aby nie pogorszyć sprawy, bo nigdy nie wiadomo, jaki nastrój pojawi się dzisiaj. Lepszy, gorszy… co to za życie? Ciągłe zastanawianie się, czy dzisiaj można się odezwać? Powiedz im ostateczne DOWIDZENIA.

Nie bój się

Zastanów się, kto w Twoim życiu sprawia, że czujesz się źle. Spotkanie z kim przywodzi Ci na samą myśl panikę i uczucie ściskania żołądka. A potem pomyśl, jak chcesz się czuć. I odrzuć to, co sprawia, że jest źle. Ludzie przychodzą i odchodzą. Nie zostaniesz sama, o to się nie martw.