Co zrobić, żeby inni nas szanowali?

Jak ciężką sprawą potrafi być posiadanie szacunku/Pixabay

Ludzki szacunek jest jedną z rzeczy, która należy do najtrudniejszych do zdobycia. Niejednemu udaje się osiągnąć miano dobrego człowieka a co dopiero społecznego autorytetu, np. moralnego. Mimo wszystko istnieją sposoby, aby chociaż trochę zbliżyć się do statusu persony szanowanej. Warto poznać każdy z nich, żeby odpowiednio zagłębić się w temat.

Szanuj samego siebie

Zacząć należy od fundamentalnej sprawy, bez której po prostu dalsza droga będzie niemożliwa.

Szacunek do siebie to rzecz skomplikowana, nad jaką trzeba pracować latami a może nawet dekadami. Wiele zjawisk potrafi podwyższyć albo obniżyć naszą wartość a przez to szacunek do własnej osoby.

Należy zawsze dbać o to, by tego szacunku u siebie nigdy nie stracić, ponieważ przedkładając szacunek społeczny nad swój własny, być może staniemy się szczęśliwi, jednakże będzie to sztuczne, gdyż poważanie stracić da się w każdej chwili, prywatnego szacunku zaś nie można utracić, o ile należy do dobrze wypracowanych.

Pokaż się jako osoba samowystarczalna

Ludzie patrzą przede wszystkim na status oraz zachowania osoby, jeśli więc pokażesz, że brakuje Tobie znajomych i bardzo chcesz jakichś mieć, dajesz innym do zrozumienia, iż nie należysz do ciekawych osób, ponieważ brakuje Ci samowystarczalności.

Społeczeństwo lepiej patrzy na kogoś kto ma czym zainteresować, np. swoim hobby, sportem, pracą, zainteresowaniami. Dla takich osób przyjaźń jest pochodną pewnych spraw.

Nie należy, więc pokazywać, że potrzebujemy przyjaciół i to jakichkolwiek. Trzeba zachować rozsądek oraz ukazać, iż sami ze sobą czujemy się wspaniale, lecz jakaś osoba pośród nas, byłaby materiałem do ciekawej, długoterminowej przyjaźni.

Nie bądź opryskliwy ani zbyt miły

Natura ukształtowała człowieka tak, że zwraca uwagę na oba zachowania – opryskliwość oraz dobroć. Oba stanowiska da się bardzo łatwo wykorzystać do wielu zamiarów (często niezbyt szlachetnych).

Będąc zbyt miłym, być może zaskarbimy sobie szacunek, ale nie będzie on długoterminowy. Prędzej czy później osoby z bliskiego środowiska zaczną żerować na dobroci, którą są obdarzane. Natomiast stosując zbytnią opryskliwość oraz antyspołeczne zachowania, nie zaskarbimy sobie żadnej wdzięczności a co dopiero zdrowej znajomości czy szacunku.

W związku z tym wszystkim trzeba zachować zdrową równowagę; kiedy trzeba, należy pomóc, a kiedy nadarzy się okazja, powinno się wyeksponować pazury. Wtedy pokażemy, że nasza osoba zawsze jest godna szacunku i uwagi, a przy okazji zna swoją wartość indywidualną.