Choleryk w związku – jego zachowania i wpływ na relacje

Uroki życia z Cholerykiem/Pixabay

Istnieją cztery rodzaje charakteru, które wyróżnił Hipokrates. Jednym z nich jest właśnie choleryk, jaki posiada bardzo bogaty zestaw cech. W społeczeństwie bardzo łatwo da rozpoznać się ten typ charakteru, gdyż wyróżnia go ekspresywny sposób zachowania. Jak wygląda jednak jego funkcjonowanie w relacjach?

Cechy Choleryka

Choleryk posiada kilka unikalnych cech, które go określają:

– ekspresywne wyrażanie emocji;

– niestabilność emocjonalna;

– silny charakter;

– apodyktyczne podejście do rzeczywistości;

– ekstrawersja;

– Nastawienie na realizację celów (czasami po trupach);

– wzmożony gniew i agresja.

Jak wyglądają relacje Choleryka

Choleryk w relacjach potrafi myśleć i postępować w sposób instrumentalny. Oznacza to, że umie wykorzystywać przyjaźnie bądź lekkie koleżeństwo do własnych celów, np. zawodowych (znajomy, który pomoże poszukać pracy). Ponadto polega to na tym, iż osoba o charakterze choleryka nie będzie potrzebowała do życia silnych relacji oraz przywiązana.

W licznych przypadkach to Choleryk przejmuje inicjatywę w towarzystwie; otwartość nie pozwala na związanie się sztywnymi ramami introwertyzmu – w myśleniu choleryka, oczywiście. Przy spotkaniach z szerszą grupą ludzi ta ekspresywna osoba nie będzie siedzieć w milczeniu, ona musi być słuchana, a zarazem podziwiana. Nie ma takiej opcji, że nie odezwie się na różnych: konferencjach, wykładach, zajęciach, webinarach itp.

Choleryk zawsze będzie chciał błyszczeć, więc zadba o odpowiedni wygląd i aparycję w towarzystwie. Nie ucieknie się do ubrań, które są tylko wygodne, ponieważ w jego mniemaniu, powinny przede wszystkim podkreślać status i możliwości.

Czytając to wszystko, można dojść do wniosku, iż tytułowy charakter kieruje się narcyzmem i skrajnym egoizmem. Jest w tym trochę racji, ale trzeba też pamiętać, aby nie generalizować – nie każdy egzystuje tak samo.

Życie z Cholerykiem – związek

Osoba o tytułowym charakterze także może tworzyć związki – jak każdy na świecie. Wiąże się to jednakże z wieloma nowymi rzeczami, jakie cechują choleryka (oczywiście jak i inne temperamenty wyróżnione przez Hipokratesa).

W związku choleryk będzie chciał być tą dominującą stroną. Cechy wykazywane przez niego mogą wiązać się z apodyktycznymi a nawet despotycznymi skłonnościom. Nie ma w tym mimo to niczego dziwnego, bo w końcu ten niestabilny emocjonalnie osobnik pragnie trzymać wszystko w ryzach – pod nieustanną kontrolą. W związku z tym życie u boku Choleryka będzie wyzwaniem, któremu trzeba sprostać w imię szczęśliwej relacji.

Odchodząc jednak od negatywnych – w cudzysłowie – cech Choleryka, przybliżymy się ku elementom pozytywnym, a są one między innymi takie:

– ekspresywne zachowanie: zawsze wiadomo o co im chodzi;

– ekstrawersja: umiejętności społeczne na wysokim poziomie;

– dążenie do celu: realizacja marzeń i pasji, jakie są w dzisiejszych czasach bardzo ważne.

Analizując to, da się zauważyć, że życie w związku z Cholerykiem nie należy do najprostszych, lecz może być bardzo ciekawym i cennym doświadczeniem.