Choleryk i melancholik – co ich łączy?

Oba te temperamenty określa się mianem niestabilnych emocjonalnie i neurotycznych. Jakie są więc podobieństwa. / Pixabay

Choleryk oraz melancholik są typami temperamentu, który posiada każdy człowiek niezależnie od: wieku, płci lub doświadczenia życiowego (warto też wspomnieć, iż nazwy te wymyślił Hipokrates, opierając się na czterech żółciach, jakie znajdują się w człowieku).

Oba te temperamenty określa się mianem niestabilnych emocjonalnie i neurotycznych. Jakie są więc między nimi inne podobieństwa.

Emocjonalność

Zarówno choleryk jak i melancholik posiadają ogromne pokłady emocji, które muszą z nich dosłownie wyparować. Właśnie dlatego tak często albo się denerwują, albo wypłakują.

Źródłem emocjonalności jest oczywiście neurotyczność, którą choleryk i melancholik mają zakorzenioną w swojej psychice. Wpływa ona przede wszystkim na: nerwy, stres, nadmiar emocji oraz lęki.

Niestabilność

Melancholicy nie są stabilni emocjonalnie pod względem nastroju, który waha się pomiędzy pozytywnym a depresyjnym. Cholerycy natomiast potrafią z potulnych, zmienić się w agresywnych i pełnych nienawiści ludzi.

Sama niestabilność wynika oczywiście ponownie z neurotyczności. Stres, nerwy i lęki bardzo dobrze wpisują się w brak stabilizacji emocjonalnej, jaką pochwalić się może chociażby flegmatyk.

Zmienność

Zmienność odnosi się trochę do niestabilności emocjonalnej. Chodzi w niej między innymi o to, że człowiek potrafi szybko zmienić swoje zachowanie pod wpływem jakiegoś bodźca, który nie koniecznie będzie pozytywny. W tym przypadku melancholik może się bardzo mocno zestresować, a choleryk zdenerwować. Najciekawsze byłoby jednak to, że taką zmianę wywołuje nawet najbardziej błaha sytuacja, np. wyniesienie śmieci czy wyprowadzenie pupila na spacer.

Jaki wygląda mieszanka choleryka i melancholika

Połączenie choleryka oraz melancholika to istna mieszanka wybuchowa, która nie wiadomo kiedy ostatecznie wystrzeli.

Cechy, które posiada melancholiko-choleryk to przede wszystkim:

– neurotyczność;
– nerwowość;
– marzycielstwo;
– skrupulatność;
– szczegółowość;
– silna niestabilność emocjonalna – którą można oczywiście wytrenować;
– szybkość działań;
– lękliwość;
– podatność na stres;
– czasami nawet może wystąpić agresja – także możliwa do wytrenowania;
– ekstrawersja bądź introwersja – zależy od wychowania lub genów, lub sytuacji życiowych.