Cechy osoby dowartościowanej – jak poznać pewność siebie?

Pewność siebie to ważna, ale też niełatwa sztuka/Pixabay

Pewność siebie jest dosyć skomplikowaną sprawą, ponieważ wciąż się o niej mówi w przestrzeni publicznej – częściej internetowej. Nie wiadomo tak naprawdę do końca z czym ona się wiąże: brakuje konkretnych wskazań, cech, wyznawanych wartości i tym podobne. W związku z tym, nie kierując się oczywiście innymi poradnikami czy lifestylowymi artykułami, warto przyjrzeć się, czym tak naprawdę jest pewność siebie oraz z jakimi cechami się wiąże.

Osoba dowartościowana nie zastanawia się zbyt długo

Kwestia ta odnosi się przede wszystkim do podejmowania decyzji – niezależnie od sfery życia. Nie chodzi tutaj tylko o lotny umysł, ale i o ograniczony zasób wątpliwości, które mógłby posiadać człowiek mniej pewny. Nie przedłużając jednak teoretycznych uzasadnień, należy skupić się na konkretnych kwestiach braku zastanawiania się.

  1. Zdanie innych: osoba pewna siebie weźmie pod uwagę zdanie innych, ale nie będzie się nad nim długo zastanawiać;
  2. Przypadkowe sytuacje: jeśli coś się stało to znaczy, że jest już przeszłością, z której powinno się tylko wyciągnąć wnioski;
  3. Oceny innych: ktoś ocenił osobę pewną siebie, ale ona zna swoją personę najlepiej, więc nie musi ustosunkowywać się, np. do zarzutu. Nie jest to jednak arogancja, a zwykła świadomość indywidualnych cech;
  4. Myślenia nad rozwiązaniem: osoba pewna siebie nie będzie wysnuwać tysiąca scenariuszy, które odnoszą się do decyzji. Ona po prostu założy pewną przyszłość i zobaczy czy coś się uda, czy nie. To nic strasznego!

Osoba pewna siebie nie obawia się żadnej podbramkowej sytuacji

W miejscu tym nie chodzi o to, że osoba taka ma nerwy ze stali czy jej arogancja zmusza ją do nie okazywania emocji. Tutaj rozwiązanie leży gdzie indziej. Otóż indywidualność ta po prostu zna siebie, swoje oczekiwania, zachowania oraz popędy. Wie jak zareaguje, toteż nie przejmuje się, kiedy w pracy nagle wyskoczy deadline.

Osoba dowartościowana umie ocenić swoją wartość

Taka osoba zawsze będzie wiedziała, co robić i jak się zachowywać w określonej sytuacji. Nie będzie patrzeć na ubiór innych, np. na YouTube, tylko wybierze własny; ostatecznie dobierając partnerkę, człowiek pewny siebie nie popatrzy na kogoś i powie – osoba ta nie jest dla mnie. Człowiek taki zwyczajnie stwierdzi, iż jeśli coś się nie uda bądź nie udało, to trzeba wyciągnąć z tego wnioski i iść dalej.

Człowiek pewny siebie tak w zasadzie nie jest częstym okazem. Każdym targają konwenanse i niepewności. Jednakże warto dążyć do takiego ideału, ponieważ życie wtedy naprawdę staje się wygodne – bez arogancji, bez egocentryzmu, tylko i wyłącznie z pewnością własnej osoby.