Relacje międzyludzkie, niezależnie od swojej natury oraz bytu, zawsze będą trudną sferą życia, jaką ciężko rozgryźć. Jednego człowieka jest ciężko zrozumieć, a co dopiero dwojga ludzi. Właśnie poprzez to dochodzi do wielu niepotrzebnych spięć czy nadużyć emocjonalnych: brak przestrzeni, braki w wolności osobistej. Dlatego też powinno się zapoznać z pięcioma ważnymi zasadami, które warto stosować w relacjach.
Zasada przestrzeni
W tej zasadzie chodzi głównie o to, aby nie zalewać drugiej osoby swoją obecnością. Co prawda relacja bez styczności nie istnieje – wtedy to nie jest relacja – jednakże zbyt częste oraz nachalne przebywanie z kimś, może doprowadzić do tego, że człowiek poczuje się przytłoczony.
Zasada ta obowiązuje nie tylko w relacjach związkowych. Warto pamiętać także o przyjaźni, koleżeństwie czy wyjściach grupowych ze znajomymi. Przytłoczyć można dosłownie każdego.
Zasada wzajemności
To druga najważniejsza zasada relacji. Właściwie to od niej zależy czy znajomość będzie trwać dalej.
Warto wyobrazić sobie sytuację, gdzie jedna osoba robi dla drugiej bardzo dużo, a ta nie daje nic w zamian. Brzmi fatalnie i niesprawiedliwie. Bo nawet jeśli ktokolwiek czyni rzeczy bezinteresowne, to podświadomie oczekuje jakiejkolwiek wdzięczności – najlepiej pod postacią zadośćuczynienia albo minimalnego gestu.
Osoba, która nawet nie oczekuje nic w zamian, w końcu zacznie się zastanawiać czy tkwienie w relacji, jaka nie przynosi jej korzyści, w ogóle posiada jakikolwiek sens.
Zasada szacunku
Niezależnie od stadium relacji, szacunek należy się każdej osobie. No bo kiedy nagle okaże się, iż wychodząc z innymi ludźmi, przyjaciel lub przyjaciółka zacznie traktować swoją bliską osobę jak powietrze, ta w tej relacji przestanie się czuć dobrze i zwyczajnie odejdzie – poczuje się potraktowana bez szacunku. Dlatego szacunek to podstawa.
Nikt nie czułby się sam dobrze, kiedy zostałby potraktowany jak powietrze.
Zasada przebywania ze sobą
To było już poruszane wcześniej, ale warto tylko przypomnieć, iż relacja zaczyna się wtedy, kiedy ona w ogóle istnieje w sposób psychologiczny oraz społeczny: dochodzi do spotkań, rozmów czy jakiegokolwiek kontaktu albo symbolicznej interakcji.
Należy dbać o kontakty z drugą osobą, ponieważ bez nich żadna relacja nie będzie w stanie się utrzymać.
Zasada wolności
Człowiek z natury jest i zawsze będzie istotą wolną (posiada wolną wolę, może robić co chce). Właśnie dlatego, szczególnie w relacjach, nie można kogoś ograniczyć czy – kolokwialnie mówiąc – ,,wjechać” mu na wolność a już szczególnie emocjonalną. Jest to nie tylko toksyczne, lecz i słabe pod względem kształtowania kontaktu z drugą osobą.
Jeśli ktoś chce przerwy, powinien ją otrzymać, jeśli pragnie wyjść ze znajomymi, należy mu się to. Właśnie tak działają zdrowe kontakty z ludźmi.